A csapból is az folyik, hogy csak klikkrendszerű padlóburkolatot szabad választani, mert ez a megmodernebb megoldás. Ugyanakkor bárhova is megyünk, szinte mindenhol ilyen műszaki megoldású termékeket találunk. (Ahol mégsem, onnan jobb, ha csendesen kisomfordálunk.)
Igaz, legtöbbször már ránézésre is látszik, hogy a sok klikkrendszer még csak nem is hasonlít egymásra. De vajon mi a különbség közöttük és melyiket válasszuk?
Mi a klikkrendszer feladata?
A klikkrendszer feladata, hogy az egymás mellé illesztett paneleket szorosan összetartsa, ne engedje azokat egymáshoz képest elmozdulni, szétnyílni. A legtöbb laminált padlónál ezt a klikkrendszer geometriai alakjával akadályozzák meg, vagyis úgy, hogy az egymás mellé illesztett panelek peremei egymásba akadnak, megakadályozva ezzel a szétcsúszást.
Egy másik, a klikkrendszerhez hasonló megoldás a nút-féderes kapcsolat, ahol szintén a geometriai alakból adódó mechanikai kapcsolatot használják ki. (Szokás ezt a megoldást beütős technikának is nevezni.)
Mindkét megoldás egyöntetű jellemzője, hogy bár a teljes szétcsúszást megakadályozzák, azonban a panelek közötti tizedmilléméteres mozgásokat és hézagokat nem képesek meggátolni. És, hogy miért baj ez?
Mindenki tapasztalta már, hogy a legtöbb laminált padló panel szélei az idő múlásával, akár néhány hónap használat után felhullámosodik. A padló síkjába belenézve egy egyenetlen felületet látunk, ahol a hullámok tetejét mindig az illesztések helyén érzékeljük. Ami bizony valljuk be, nem túl szép látvány.
Mi okozza a laminált padló hullámosodását?
Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a jelenség okozója a nedvesség. Még a legóvatosabb felmosás során is olyan mennyiségű nedvesség kerül a felületre, ami a panelek illesztési hézagjain keresztül a laminált padló hordozórétegébe szivárogva deformációt idéz elő. Vagyis a hullámosodás oka, a panelek széleinek megdagadása.
Ahhoz, hogy ezt kiküszöböljük, olyan klikkrendszerre van szükség, ami nem csak megakadályozza a panelek szétnyílását, de szinte tökéletes vízzárást is biztosít.
Ehhez az szükséges, hogy egy plusz erővel egymáshoz nyomjuk az egyes paneleket. Ezt pedig az un. előfeszített technikával lehet megoldani.
Ilyenkor a panelek hosszanti éleinek összeillesztése után, csak erőhatással tudjuk a paneleket a helyes pozícióba (a padlósíkba) billenteni. Ez az erőhatás összehúzza a paneleket és szinte tökéletes vízzárást biztosít.
Sajnos az előfeszített klikk rendszer sem tökéletes, mert a rövidebbik él mentén nem oldja meg a vízzárást, és csak meglehetősen nehézkes fektetést tesz lehetővé. (A tökéletes megoldás az, ha ilyenkor teljes sorokat illesztünk össze, és csak az egészet egyben billentjük le a helyére.)
Vagy ilyen klikkrendszerű padlót választ a tökéletes vízzáráshoz
A rövidebb élek tökéletes vízzárására és a fektetés egyszerűbbé tételére a Masterclick plus technológia kínálja a megoldást. A rövid élek tökéletes kapcsolatát egy speciális, mozgó nút-féderes kapcsolat biztosítja, amit csak a következő padlósor lerakása zár le fixre.
Így lerakáskor az egyes panelek hosszanti oldalai az előfeszített klikkrendszerrel panelenként összezárhatók, miközben a rövidebb élek még nyitottak. Ez nagyban leegyszerűsíti a fektetést.
Az alábbi videóban jól látható, hogy a Masterclick plus technológia révén mind a rövid, mind a hosszanti panel él rögzítésre kerül, így a szakszerűen felhordott felmosóvíz nem tud beszivárogni a panelek közé, ami duzzadáshoz vezetne.
Hozzátesszük, ez nem azt jelenti, hogy nyakon önthetjük a padlót egy vödör felmosóvízzel, hiszen a vízzáróság és a vízállósság nem ugyanazt takarja.
Az ilyen laminált padló felülete ezért több évi használat után is egyenes, nem láthatóak rajta felhullámosodások. A prémium gyártók mindemellett csökkentett nedvszívóképességű hordozóréteget alkalmaznak, ami normál használat mellett egyáltalán nem hajlamos a duzzadásra.
Ezért a vásárláskor mindig kérdezzen rá, hogy előfeszített klikkrendszerű-e a vásárolni kívánt laminált padló illetve, hogy mi akadályozza meg a felmosóvíz bejutását az illesztési hézagokba.
Ha nem előfeszített a klikkrendszer, az máris magyarázatot nyújt a kedvezőbb árra.
9 mesébe illő konyha design
A konyha designjának kiválasztása számos tényezőtől függ, beleértve az egyéni ízlést, az igényeket, a rendelkezésre álló teret és az aktuális...
Elolvasom a cikket7 extravagáns lakberendezési trend
Az extravagáns lakberendezés lehetőséget kínál arra, hogy bátran fejezzük ki a saját ízlésünket, mivel megtalálhatjuk benne azokat a merész és...
Elolvasom a cikketMitől lesz vízálló egy laminált padló?
Az előző blog bejegyzésünkben arra kerestük a választ, hogy létezik-e vízálló laminált padló. Arra a megállapításra jutottunk, hogy 100%-os vízállóságról csak olyan...
Elolvasom a cikket