Magyarország európai uniós tagságával a magyarországi építkezők is élvezhetik annak előnyeit, hogy az egységes szabályozásnak köszönhetően az építőipari termékek, így a homlokzati nyílászárók (ablakok és ajtók) minősítése is tanúsítása is az egységes európai szabványok alapján történik. Ezzel véget ért az a korszak, amikor a különböző gyártók hasra ütésre vagy kétes intézetek papírjait lobogtatva a saját érdekük szerint közölhették termékeik műszaki tulajdonságait.
A CE minősítés bevezetésével a gyártók feketén- fehéren kötelesek bemutatni a gyártott termékek paramétereit. Nem véletlen, hogy sok gyártó még mindig a régi gyakorlatot próbálja követni, hiszen ez ad lehetőséget a zavarosban halászásra. Csak Önökön, vevőkön múlik, hogy a vásárlási döntéseiknél megkövetelik-e az eladóktól a gyártmányok törvények által előírt módon történő minőségigazolását.
Szabványi előírások betartása + tanúsítása = Vevői elégedettség
Sok eladó előszeretettel hivatkozik a minőség fogalmára, amikor a vevőt győzködik termékük jóságáról. Amikor azonban konkrétan kellene megnevezni azokat a tulajdonságokat, amik a minőséget jelentik, a legtöbben csak a fejüket vakargatják. Sok gyártó és forgalmazó ilyenkor a jól bevált módszerhez folyamodik és semmitmondó, de jól hangzó állításokkal bűvölik el a vevőket. A homlokzati nyílászárók területén legtöbbször az alábbi megfogalmazásokkal találkozhat. Sajnos ezek olyannyira elterjedtek a köztudatban, hogy a vevők egy része a vevői igények megfogalmazásánál is ezeket használja.
Néhány példa a pontatlan, illetve semmitmondó minőségi kritériumra , a homlokzati nyílászárók minőségének leírásánál:
- első osztályú minőség
- prémium termék, a prémiumság részletezése nélkül
- 4-5-6 légkamrás műanyag profil
- beépítési mélység, mint kizárólagos érv
- műanyag ablak XY márkájú profilból
- jó hőszigetelő képesség
- 3 rétegű üveg
- fa ablak borovi fenyőből
stb.
Hosszasan sorolhatnánk még, de biztosan Ön is sokszor találkozott már ezekkel a kifejezésekkel. Tudja, hogy melyik mit jelent, és miért érdektelen ebben a formában mindegyik a minőség megítélésénél? Ha nem, akkor egy bemutatótermi konzultáció alkalmával szívesen megvilágítjuk ezek hátterét.
Lássuk hát ezek helyett azokat az alap paramétereket, amelyek valóban fontosak a nyílászárók minőségének megítéléséhez. A nyílászárók megfelelőség igazolására szolgáló érvényben lévő szabvány az MSZ EN 14351. A megfelelőség igazolása a termék első típusvizsgálatán és a folyamatos gyártásellenőrzésen alapul. Nagyon fontos különbség a korábbi tanúsítási rendszerekhez képest, hogy nem elég 1 db jól elkészített vizsgálati termék elkészítése a vizsgálathoz, hanem a minősítő intézetek a gyártás során is bármikor ellenőrizhetik a gyártmányokat, így biztosítva, hogy később sem lehet eltérni a minősített termékektől.
Az MSZ EN 14351 legfontosabb minősítési kritériumai
A légáteresztés
A légáteresztés megmutatja az ablakkeret és az ablakszárny közötti réseken át történő légcsere mennyiségét, amely a nyomáskülönbség hatására jön létre. A légáteresztést az MSZ EN 1026 szabvány szerint vizsgálják és az MSZ EN 12207 szerint értékelik. A termékeket négy csoportba sorolják (1-4 osztály), ahol a 4-es a legjobb értéket jelenti.
A vízzárás (csapódó eső elleni tömítettség)
A vízzárás jellemzi az ablak tömítettségét a kívülről behatoló vízzel szemben különböző szélnyomások esetén. ( A függőleges ablakfelületen a szél nyomás hatására tud áthatolni a víz.) A vízzárást az MSZ EN 1027 szabvány szerint vizsgálják és az MSZ EN 12208 szerint értékelik. A termékeket 0-600 Pa nyomás között vizsgálják, és kilenc csoportba sorolják (1A/B-9A/B osztály), ahol a 9-es a legjobb értéket jelenti.
A szélállóság
A szélállóság az ablak stabilitását jellemző adat. Szél nyomására (szélteher) az ablaknak működőképesnek kell maradnia (azaz nem deformálódhat) és max. 20%-kal nőhet meg az igazolt légáteresztés mértéke. A légáteresztést az MSZ EN 12211 szabvány szerint vizsgálják és az MSZ EN 12210 szerint értékelik. A szélállósági besorolás az elért szélterhelési osztály megadásával és a mért deformáció mértékével jellemzik. (pl. C5) A termékeket öt csoportba sorolják (1-5 osztály), ahol az 5-ös a legjobb értéket jelenti. A deformáció mértékét A, B C betűkkel jelölik, ahol az ’A’ a legkisebb érték.
Hőátbocsátás
A hőátbocsátás jellemzi az ablakfelületen keresztül történő hőveszteséget, ami végeredményben a fűtési számlánkra van kihatással. A vizsgálat az MSZ EN 10077-1 és 10077-2 szabványok alapján történik. Fontos tudnia, hogy a gyártmányok adatlapjaiban közölt értékek mindig csak a vizsgálati próbatestre vonatkoznak, nem pedig a ténylegesen szállított ablakra. Arra ugyanis a gyártók a CE minősítésben pontosan megadják az adott méretű és kivitelű ablakra érvényes aktuális értéket, mely rendszerint kedvezőtlenebb, mint a vizsgálati eredmény.
Az ablakok hőveszteségének mérőszáma az Uw érték (U window). Nem tévesztendő össze az Ug (U glas = U üveg) és az Uf (U frame 7 U keret) értékekkel. Rendszerint az Ug érték jelenti a legjobb értéket. Figyeljen erre oda a termékek összehasonlításánál!
Akusztikai követelmények
Az akusztikai eredmény jellemzi az ablak zajcsillapítását. A vizsgálat az MSZ EN 140-3 és 717-1 szabványok alapján történik. A tanúsítványban közölt értékek minden esetben a meghatározott méretű próbatestre és laborkörülmények között érvényesek.
CE tanúsítvány
A vizsgálati eredmények alapján a gyártók az EU-ban kötelesek a gyártott termékek mindegyikét CE jelöléssel ellátni és a szállított termékek teljesítmény jellemzőit a teljesítmény nyilatkozatban megadni és igazolni.
Segítünk Önnek
a tökéleteset kiválasztani!
Mantu bemutatóterem
Cím: 1139 Budapest Röppentyű u. 73/A
Nyitvatartás: H-CS: 9-17h, P: 9-14h,
Kizárólag előzetes időpont egyeztetés alapján látogatható.
Megközelítés tömegközlekedéssel:
- Göncz Árpád Városközponttól 120-as busszal
- M3 Metró Forgách utca megállótól 300 m gyalog
Autóval: Saját parkoló a Rozsnyai utca felőli oldalon
Miből áll a bemutatótermi tanácsadás?
A bemutatótermi tanácsadás legfontosabb célja, hogy Ön testközelből lássa és megismerje azokat a termékeket, amelyek betervezésre kerülnek leendő otthonába. Meggyőződésünk, hogy felelősségteljes döntés nem hozható az interneten található információk és képek alapján. Szükség van arra, hogy Ön kipróbálja a termékeket működés közben, hogy kézbe vehesse a metszet és felület mintákat. Ez az egyetlen módja ugyanis annak, hogy reálisan megtudja ítélni az ár-érték arányt. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy miből áll a bemutatótermi tanácsadás az egyes termékkategóriákban.
Homlokzati nyílászárók
- Építész tervek összevetése a kiválasztott termékek műszaki lehetőségeivel és a személyes igényekkel
- Alternatívák bemutatása költség becsléssel
- Javaslatok a kiválasztott termékek használati értékének növelésére
- Bemutatótermi minták segítségével megtekintheti a működést és a várható esztétikai élményt
- Végleges koncepcióterv elkészítése méretek, színek, formák, kivitelek meghatározásával
- Előzetes költségbecslés
- Módosítási igények átbeszélése
- Javaslatok a beépítési csomópontokra
Beltéri ajtók
- A lakberendezési koncepció és a vevői elképzelések megismerése
- Bemutatótermi minták segítségével a beltéri ajtókban rejlő lehetőségek bemutatása
- Modell és típus választási lehetőség bemutatása
- Megvalósítási lehetőség bemutatása az interaktív bemutató táblával költség becsléssel
- Koncepció véglegesítése (típusok, felületek, kivitelek)
- Kiegészítők választása
- Beépítési csomópontok előzetes ellenőrzése és javaslat azok kialakítására
- Igény esetén opcionális szolgáltatásként lakberendező bevonása a tervezésbe (ajtók, burkolatok, textilek, tapéták) összeválogatása minták alapján
Burkolatok
- Vevői igények megismerése (stílus, használati mód, stb)
- Bemutatótermi minták segítségével az egyes burkolat típusok bemutatása
- Burkolatválasztás helyiségenként a választott design és a használati tulajdonságok figyelembevételével
- Az interaktív bemutató tábla segítségével az ajtó és a padlóburkolat összeválogatása élethű környezetben
- Igény esetén opcionális szolgáltatásként lakberendező bevonása a tervezésbe (ajtók, burkolatok, textilek, tapéták) összeválogatása minták alapján
Mantu blog
Ablak külső falsíkra, belső falsíkra, vagy középre?
Az épületfalazatok vastagságának növelése egyre szembeötlőbben igényli a választ arra a kérdésre, hol helyezzük el a nyílászárók síkját a falazatban....
Elolvasom a cikketHőszigetelés Uw érték: mit jelent? Mi befolyásolja?
Az energetikai előírások szigorodása nagy kihívások elé állítja az ablak gyártókat. Talán tervezőként is érdemes lehet megismerkedni a nyílászárók hőátbocsátási...
Elolvasom a cikketAblakválasztási szempontok, az ablak beépítés szabályai: útmutató
Az ablakválasztás szempontjait alapvetően két fő csoportba sorolhatjuk. Az elsőbe tartoznak azok a funkcionális tulajdonságok, amelyek alapján tárgyszerűen el lehet...
Elolvasom a cikketHogyan csempésszen luxust az otthonába?
10+1 ÖTLET A MEGVALÓSÍTÁSHOZ
A valóban kivételes otthonok a részletekben rejlenek. Mutatunk Önnek 10+1 exkluzív design megoldást, amivel különlegessé teheti ajtó, ablak vagy burkolatválasztását.