Egyedi méretű beltéri ajtó: mikor, kinek van szüksége rá?

Címke: #ajtó

Az egyedi méretű beltéri ajtó vásárlására irányuló kérések újra és újra felmerülnek a vevők részéről. Cikkünkben ennek az igénynek a szakmai indokoltságára és gyakorlati jelentőségére keressük a választ. Elöljáróban elárulhatunk annyit, hogy gondos tervezés és pontos kivitelezés esetén semmi szükség sincs egyedi méretű beltéri ajtókra.  

Miért fontos ismerni a beltéri ajtó méretét?

Mielőtt rátérnénk az egyedi méretű ajtók ismertetésére, vizsgáljuk meg először azt, hogy mit értünk egy beltéri ajtó méretén?

Nos, először is pontosítsuk a fogalmat. Egy beltéri ajtónak ugyanis számtalan mérete mérhető, melyek többsége azonban az átlagos építkezők számára teljesen érdektelen. Ilyen méret lehet például az ajtólap ütköző peremének (más néven falc) mérete, a kulcslyuk furat távolsága az ajtólap peremétől, a pántok távolsága, a kilincs csapdájának pozíciója, stb. Ezek persze a gyártás szempontjából mind-mind fontos méretek, mert ezek biztosítják, hogy egy ajtólap és és egy ajtókeret összeépíthető legyen. 

Aztán beszélhetünk olyan méretekről melyek fontosnak tűnhetnek. Ilyen például az ajtólap magassága és szélessége, de igazából ezek a méretek sem alkalmasak arra, hogy ezek alapján ajtót rendeljünk. Pontosabban fogalmazva építtetőként nem ez alapján fogunk rendelni, de a szakemberek már ezt a méretet fogják megadni az ajtó gyártásához.

A felhasználó szempontjából a legfontosabb ajtó méret minden bizonnyal a beépítési méret. Ez alapján lehet meghatározni, hogy milyen magasságú és szélességű ajtót kell gyártani ahhoz, hogy az a falnyílásba elhelyezhető legyen.

Tapéta ajtó Bartels kivitel

Befolyásolja-e az ajtó beépítési méretét a beépítés módja?

Anélkül, hogy nagyon mélyre ásnánk a szakmai kérdésekben nehéz szakszerűen elmagyarázni a beépítési méret és az ajtólapok (ajtókeretek) méreteinek összefüggéseit.

Ezért egyszerűsítsük le a kérdést kizárólag utólag szerelhető beltéri ajtókra. Ez azt jelenti, hogy a falazatban egy meghatározott méretű nyílást alakítunk ki, amibe utólag kötőanyag segítségével beépítjük az ajtókeretet, amire pedig majd felakasztjuk az ajtólapot.  

Könnyű belátni, hogy a beépíthetőség szempontjából az ajtókeret külső méretei mérvadóak, hiszen ezek határozzák meg, hogy az ajtó belefér-e a kialakított falnyílásba. Az utólag szerelhető beltéri ajtókat jellemzően pallótokkal vagy un. átfogó tokkal szerelik. Ezek kialakítása jelentősen eltér egymástól, ezért a különböző típusú ajtókeretekbe különböző méretű ajtólapok lesznek beépíthetők. 

A könnyebb érthetőség kedvéért ábrázoltunk egy pallótokos és egy átfogó tokos beépítést ugyanabban a falnyílásban elhelyezve. Látható, hogy a pallótokos beépítés esetén az ajtólap mérete, így a szabad nyílásméret is lényegesen kisebb lesz. 

Átfogó tok és blokktok köztti különbség 

Milyen méret jelenik meg a terveken?

Az építész terveken jellemzően a névleges méretet tüntetik fel. Ezt a méretet a magyar gyakorlatban egyenlővé tehetjük a falnyílás méretével, vagyis a beépítési mérettel. (Ez nem mindig van így, mert pl. egy német építész terven a falnyílás mérete 10 mm-rel nagyobb lenne, mint a névleges méret.) 

Építkezőként az a feladatunk, hogy ebbe a falnyílásméretbe beépíthető ajtót vásároljunk majd. 

Magyarországon a járatos beépítési méretek szélességben a 75 cm, 90 cm, 100 cm, magasságban pedig a 210 cm. Az ezekbe a nyílásokba gyártott ajtókat sok esetben tévesen magyar szabvány szerinti ajtóknak is nevezik. Az igazság azonban az, hogy ezekbe a méretekbe lehet német, osztrák vagy éppen akár lengyel szabvány szerinti ajtót is gyártani, amelyek beépítési mérete 75×210 cm, 90 x 210 cm vagy 100 x 210 cm. Egyedül magyar szabvány szerinti ajtót nem lehet, ugyanis olyan nem létezik. 

Ahány ház annyi szokás

A különböző országokban a járatos beépítési méretek különbözőek. De annak érdekében, hogy legalább országon belül biztosítható legyen az egyes gyártók közötti csereszabatosság, ezért az ajtó gyártási méreteit szabványosították. 

Nem csak az ajtók beépítési méreteit, de a gyártmányok minden csatlakozó méretét is, hiszen csak így garantálható, hogy a szabványosított névleges beépítési méretekbe, minden gyártó terméke beépíthető legyen. Fontos, hogy a gyártók termékei csereszabatosak legyenek, továbbá az is, hogy egy ajtólap bármely gyártó ajtókeretére felakasztható legyen. 

Ez akkor különösen fontos, amikor az ajtólap és a tok nem ugyanabban gyárban készül. Pl. Amikor egy fa tűzgátló ajtólapot fém tokra, egy üvegajtó lapot fatokra vagy egy fa ajtólapot alumínium tokra akasztanak fel. 

Sajnos Magyarországon nincs ilyen egységes és mindenki által alkalmazott gyártási szabvány, ezért a gyártók kizárólag a beépítési méretre koncentrálnak.

Fürdőszoba ötlet fekete VSG üvegajtó

Mit jelent az, hogy egyedi méretű beltéri ajtó?

A különböző országokban az egyedi méretű beltéri ajtók fogalma az adott országban járatos beépítési mérettől való eltérést jelentik. Az egyedi méretű ajtók azonban ettől még szabványosított ajtók és csereszabatosak. 

Vagyis, ha egy német vagy egy lengyel gyártó a magyar piacon járatos beépítési méretű ajtót ad el, akkor a német vagy lengyel szabvány értelmezése szerint egyedi méretű ajtóról beszélhetünk, hiszen a méret eltér az adott szabványtól. Ettől azonban az ajtó kialakítása még szabványos marad, így a későbbiekben az ajtó bármikor reprodukálható. 

Ha egy magyar gyártót veszünk, akkor egyedi méretű ajtóról akkor beszélhetünk, ha a beépítési méret eltér a magyar gyakorlatban használt névleges mérettől. Mivel szabvány hiányában sem a névleges méretű, sem pedig az egyedi méretű ajtó nem csereszabatos, így ennek nincsen nagy jelentősége.

Milyen esetben, milyen házakba érdemes egyedi méretű beltéri ajtót készíttetni?

Normál esetben a beltéri ajtó a kialakított falnyíláshoz készül. Ha a terven szereplő névleges méretet alakíttatjuk ki, akkor egy ebbe a nyílásba beépíthető méretű ajtót kell vásárolnunk.  Ez lehet egy szabványos, külföldi gyártó által készített egyedi méretű ajtó vagy egy magyar gyártó által készített nem szabványos, de ebbe a beépítési méretbe illő ajtólap.

A külföldi gyártmányok hátránya, hogy a gyártó a számára nem standard magyar beépítési méret miatt felárat számolhat fel, ami feleslegesen megdrágítja a beszerzésünket. 

Így elmondható, hogy egyedi méretű ajtót szándékosan több ok miatt sem érdemes gyártatnunk. Sokkal egyszerűbb és olcsóbb, ha a kiválasztott gyártó által alkalmazott standard méretekhez igazodunk és az általuk megadott méretek szerint alakíttatjuk ki a falnyílásainkat.

Ha azonban már előre tudjuk, hogy a kivitelezőtől nem tudjuk megkövetelni, hogy megadott méretű nyílásokat készítsen, akkor érdemes olyan gyártót választani, aki rugalmas a méreteket illetően és az elkészült falnyílásokhoz képes megfelleő méretű ajtót gyártani.

Festett beltéri ajtó hatású, CPL Angora beltéri ajtó oldalvilágítóval

A szabványos, standard méretű ajtók választásának előnyei

A legtöbb hazánkban is aktív külföldi gyártó alkalmazkodik a nálunk járatos beépítési méretekhez, de ezek a méretek számukra egyedinek számítanak. Ezért az egyes gyártók által standardként alkalmazott, saját nemzeti szabvány szerinti ajtóméretek vásárlása az alábbi előnyökkel jár:

  • kedvezőbb ár, egyedi méret felárak nélkül
  • gyorsabb szállítás
  • gyorsabb és rugalmasabb szerviz szolgáltatások
  • csereszabatosság az azonos szabványban készült többi termékkel

Mivel egy új építés esetén a kialakítandó beépítési méretek jó előre eldönthetők, ezért azokat tulajdonképpen teljesen szabadon megválaszthatjuk. Így, ha időben hozunk döntést a beépítendő ajtóról, akkor a nyílást a kiválasztott gyártóhoz igazíthatjuk. A kőművesnek mindegy, hogy mit épít! A fontos csak az, hogy akkora legyen, mint amit előre meghatároztunk.

Egyedi méretű ajtók választásának előnyei

Hangsúlyozzuk, előre tervezetten, ne törekedjen egyedi méretű ajtók beépítésére. Adódhatnak azonban olyan beépítési szituációk, amikor szükség lesz egyedi méretű, azaz a járatos magyar névleges mérettől eltérő méretű ajtó beépítésére.

Tipikusan ilyen helyzetet teremtenek a lakótelepi lakások felújításai. Ezekbe többségében csak egyedi méretű, sokszor egymástól is eltérő méretű ajtók helyezhetők el a nem megfelelően kialakított falnyílások miatt.

Ugyancsak előfordulhat hanyag ill. nem kellően körültekintő kivitelezés esetén, hogy a lakásban nem sikerül a szerekezetépítőnek két egyforma méretű ajtónyílást kialakítani. Ilyenkor vagy minden újra csináltatunk, vagy hívunk egy asztalost, aki minden nyílásba más méretű ajtót fog készíteni. 

Vagyis az egyedi méret választását nem előnyszerzés, hanem többnyire a kényszer indokolja.

Összegzés

A különböző gyártmányú beltéri ajtók standard beépítési mérete különböző. Mivel utólag beépíthető ajtókról van szó, ezért a megrendelést mindig a beépítési mérethez kell igazítani. Célszerű már a szerkezetépítés előtt kiválasztani a gyártmányt, mert így a falnyílást már ennek figyelembevételével lehet kialakítani. Abban az esetben, ha a falnyílás már elkészült,  akkor előfordulhat, hogy csak egyedi méretű ajtó lesz beépíthető.

A Mantu beltéri ajtóit a DIN szabvány szerint készítjük, ahol lehetőség van a szabványos DIN méret szerinti szabvány beépítési méretű ajtók és egyedinek számító, a magyar névleges méretű ajtók rendelésére is. Bármelyik mellett is dönt, lehetőleg még a válaszfal építés előtt egyeztessen időpontot kollégáinkkal, akik részletes információt adnak a beépítési buktatókról.