A beltéri ajtók között láthatunk olyan típusokat, melyeket nem a szokásos két, hanem három darab pánttal szerelnek. Jogosan gondolhatnánk, hogy a megbízhatóbb működés érdekében, pedig nem egészen így van.
Először is, tudnunk kell, hogy a normál ajtópánt két részből áll, melynek az egyik fele az ajtólapba, a másik fele pedig a tokszerkezetbe van rögzítve. Amikor az ajtólapot felakasztják, ezt a két félpántot illesztik össze.
Ez hogyan eredményezhet tartós működést egy beltéri ajtónál?
Egyrészt úgy, hogy a két félpánt rögzítése erős. A minőségi beltéri ajtóknál fontos a tartós működés, ezért a pántok nem szakadhatnak ki, nem lazulhatnak meg a különféle megerősítéseknek köszönhetően.
Másrészt az ajtó felakasztásakor könnyű egymásra illszteni a 2db félpántot, mert azokat mindig összeköti egy egyenes. Ezzel szemben a 3db pántnál ezt nem mondhtajuk el.
Ugyanis, a gyártás során, a beltéri ajtók és a tokszerkezetek bizonyos tűréssel készülnek. Ezért nem lehet egy tökéletes egyenes mentén elhelyezni a 3 db pántot.
Ennek eredményeképp az ajtólap forgástengelye nem egyenes, hanem kisebb deformációk, vagy befeszülések keletkeznek benne, amik károsíthatják az ajtót, kilazíthatják a pántokat. Magyarán, ahelyett, hogy tartósabb működést eredményezne, inkább csökkenti azt.
Mit tegyünk, ha nagyobb igénybevételt kell kibírnia a beltéri ajtónak?
Ez egyszerű, a megrendeléskor érdemesebb nagyobb terhelhetőségű, erősebb anyagból készült pántokat választani, amikből szintén elég csak két darab.
Mire jó egy hanggátló, hangszigetelt beltéri ajtó az otthonunkban?
Tudta, hogy például a porszívózás nagyjából 70 dB-el ‘kényezteti’ a dobhártyáinkat? És, hogy az átlagos gyerekricsaj is eléri a 75 dB-t?”...
Elolvasom a cikketMi az a BB/ PZ/ WC zár?
Időnként szembesülünk vele, hogy bizony nem az egész világ beszél ’ajtóul’, ami esetenként kisebb-nagyobb problémákat is okozhat. Ebben a rövid...
Elolvasom a cikketMire jó az automata küszöb?
Az automata küszöb számos problémára nyújt megoldást, akár utólag is, úgy, hogy közben szinte észrevétlen marad. Növelhetjük vele a beltéri...
Elolvasom a cikket