Lehet-e jó a beltéri ajtó papírrács betéttel?2010. máj 20. Úgy jó 15 évvel ez előtt hallottam először a következő kérdést: Miből készült az ajtó? Fából vagy papírból? Már a kérdés feltevése is azt sugallja, hogy a "papírból" készült ajtó az valami ördögnek való dolog. Ezt a vélekedést erősíti az a rengeteg sületlenség, amit jó néhány gyártó és kereskedő kommunikál a vásárlóknak, és amit tőlük az üzletünkben visszahallok .Tegyük hát rendbe a kérdést, hogy mindenki világosan lásson! Egy korábbi bejegyzésemben (Miből készül egy beltéri faajtó?) már rámutattam a tömörfa és a lemezelt szerkezetű ajtók közötti különbségre és bemutattam ezek elhelyezkedését az értékskálán. Ezért koncentráljunk most kizárólag a lemezelt szerkezetű ajtólapokra. Ha vizsgálatunkat úgy folytatjuk, hogy két üreges forgácslapbetétes ajtólapnál az egyik esetben MDF keretet és forgácslap lezárást, a másiknál viszont fenyőkeretet és HDF lezárást választunk, akkor az előbbi ajtó vizsgálati eredménye normál, míg utóbbi közepes terhelhetőségi kategóriájú besorolást eredményez. Vagyis azonos betétszerkezet esetén a keret és a lezárás anyagának megváltoztatásával stabilabb ajtót sikerült építeni. Az olcsó tömegtermékek esetén az ajtólap keretszerkezete MDF, a lezárás pedig forgácslemez. A keretszerkezet keresztmetszete kicsi, több helyen kikönnyített, a vasalatoknál nem tartalmaz megerősítéseket. Az ilyen felépítésű ajtólap az igénybevételek (mechanikai és klimatikus) hatására könnyen vetemedik, ami működési zavarokat (pl. az ajtó nehezen csukható vagy nyitható) okoz. A jó minőségű, stabil ajtólapok keretszerkezete megfelelően vastag, lehetőleg tömörfából készül (ismereteim szerint egyetlen nagy ajtógyár van a piacon, aki nem MDF-ből dolgozik a standard kategóriában!) és több helyen megerősített. Az ilyen ajtólapok lezárása MDF lemez, vagy a felső kategóriában HDF lemez. Összefoglalva elmondható, hogy normál lakótéri körülmények között az ajtólap alapvető funkciójára (nyitás-csukás) az ajtólap betétszerkezete nincs lényegi hatással. Egy ajtólap gyenge minősége nem következik abból, hogy a térkitöltésre papírrács betétet használunk. Nyílászáró Magazin feliratkozás és prospektus letöltés itt >>> Címkék: beltéri ajtó, minőség, papírrács betét 4 hozzászólás “Lehet-e jó a beltéri ajtó papírrács betéttel?”Véleményed van? Szólj hozzá! |
||
|
Faragó Attila A Nyílászáró Magazin szerkesztője
Véleményem szerint két féle ember létezik. Az egyik már építkezett (felújított) életében, a másik pedig majd fog. Az azonban közös bennük, hogy a legelső építkezésükre (felújításukra) az abszolút rutintalanság a jellemző. Azt mondják, az okos ember tanul az elkövetett hibákból, a még okosabb viszont más kárán tanul. Ezt a tapasztalatszerzést ajánlom mindenkinek az életből merített történetek, esetek tanulságai kapcsán. Legyünk együtt még okosabbak, hogy egy építkezés ne válhasson rémálommá, és a kész mű valóban az örömet, a békét és a harmóniát jelentse a család számára!
Kinek ajánlom a Nyílászáró Magazin olvasását? Termékinformációk, prospektus letöltések, kapcsolatfelvétel |
||
|
MAGAZIN FELIRATKOZÁS
A regisztráció után az Ön részére hozzáférhetővé válnak a Mantu Ajtóstúdió Kft jelszóval védett prospektus letöltő oldalai és Ajtógalériája is.
| ||
2010 július 5 22:03
A következő kérdésre várnék szakmai választ, előre is köszönöm.
Most költöztünk egy új lakásba, ahol dekorfóliás, papírrács betéttel készült beltéri ajtók vannak.
Sajnos azt tapasztaltam, hogy 5-ből 4 ajtónál zárt helyzetben az ajtók felső és alsó élei 5-10 mm-rel kiállnak a toksíkból, az ajtólap mintha meg lenne vetemedve….
Kérdésemre azt válaszolta az építésvezető, hogy 1-2 hét alatt az kiegyenesedik…..Nem is bírom elképzelni hogyan…
Mi lehet ennek a vetemedésnek az oka és Ön szerint meddig várjak az állítólagos kiegyenesedésre..? Őszintén megmondom, én vagy tárolási hibára vagy gyártási okokra gondolok.
Előre is köszönöm válaszát.
H Géza
2010 július 6 09:56
Hoffman Géza:
Sajnos a kérdésre nem tudok teljesen megnyugtató választ adni, mert ahhoz több információval kellene rendelkeznem.
Először azt kellene megvizsgálnia, hogy az ajtólap vagy az ajtótok a görbe. Az előbbit egy 2m-es vízmértékkel tudja ellenőrizni, oly módon, hogy azt az ajtólap homorú oldalára fekteti átlósan vagy a hosszabbik él mentén. Ha a léc közepe és az ajtólap felülete között a távolság nagyobb 4mm-nél, akkor az ajtólap a szabványban megengedett értéknél jobban vetemedett. Tudom az ennél kisebb mértékű deformáció is csúnya lehet esztétikailag, azonban a normál igénybevételű (értsd 23C fok 65% relatív páratartalom) beltéri ajtókra mégis ez az előírás. A vetemedést minden esetben klimatikus igénybevétel (nedvesség)okozza. Az új épületekben sokszor magasabb a páratartalom a megengedettnél, ezért annak száradásával csökken a vetemedés veszélye. Elméletileg van esély arra, hogy az ajtólap néhány hét alatt újra kiegyenesedik, de ehhez folyamatos szellőztetésre van szükség. Az ajtót is tartsa lehetőleg nyitott állapotban.
A másik lehetséges ok, hogy az ajtótok felülete nem síkban van. Sok esetben, hibás szerelés következményeként (ami leginkább a ferde falak eredménye) az ajtótok sarka vagy alja “ráhajlik a falra”. Ez a tok újbóli beszerlésével orvosolható. Általában a felhasználó által észlelt vetemedés az előbbi két hiba összegeként jelentkezik.
A tárolási hiba előfordulhat, de akkor már a beszereléskor láthatónak kellett lenni a vetemedésnek. A gyártási hibára tapasztalatom szerint nagyon kicsi az esély. Azt, hogy az ajtólap nem rendelkezik a megfelelő minősítéssel már inkább el tudom képzelni. Ezt azonban könnyen leellenőrizheti, ha elkéri az építtetőtől az ajtólap klímaállósági jegyzőkönyvét. Ebben, az ajtólapra minimum I-es klímaosztályú besorolást kell igazolnia a gyártónak.
A problémakörről bővebben is olvashat egyik tanulmányunkban, melyet innen ( http://www.mantu.hu/ajto/tanulmanyok) tölthet le regisztráció után.
2010 szeptember 7 07:11
Kedves Attila!
A \"lehet-e jó a beltéri ajtó papírrács betéttel?\" kérdés válaszainak boncolgatása számomra az egyik legizgalmasabb. Mivel hosszú évek óta foglalkozom az utólag beépíthető rendszerű beltéri ajtók értékesítésével, ez volt az a kérdés amit az érdeklődők, vásárlók, a leggyakrabban nekem szegeztek. A cikkben leírtakkal sok olyan információt kapott az olvasó ami újabb kérdéseket vet fel (MDF?, HDF?,).Azt is tudom , hogy az okos vásárló minden információt meg fog kapni Önöktől!
Mégis úgy érzem a téma végén elmaradt a kérdésre a válasz, amit a kiváncsi érdeklődő vár, mert fontos a döntése szempontjából.
IGEN, lehet jó a beltéri ajtó papírrács betéttel!
Egy JÓ ajtólap minőségét nem befolyásolhatja, hogy a térkitöltésre papírrács betétet használunk.
További sok sikert kívánok!
Üdvözlettel, Ildikó
2010 szeptember 7 09:57
Mezeyné Musicz Ildikó:
Kedves Ildikó!
A vásárlói kérdésnek történelmi okai vannak. Hazánkban a lemezelt ajtók gyártása 40 évvel ezelőtt honosodott meg, az akkori ÉPFA Vállalat alapkőletételével. (Idén tavasszal egy kedves ünnepség keretében magam is részt vettem a gyár mai utódjánál tartott megemlékezésen.)
Azokat az ajtókat elsősorban a gombamód szaporodó lakótelepi lakásokba építettek be. Itt találkoztak először az ilyen típusú ajtókkal azok az emberek, akik a külvárosi lebontott családi házakból, vagy a belvárosi polgári lakásokból költöztek ide. Azokban a lakásokban viszont még a “békebeli” tömör fa (fenyő) ajtók voltak a meghatározóak. Tekintettel arra, hogy a lakótelepi lakásokba beépített papírrács betétes lemezelt ajtók csapnivaló minőségben készültek (megjegyzem ezek nagy része NDK import volt), ezért a laikus emberek a minőség kérdését összekötötték a papírrács betéttel magával. Ezek az emberek, amikor 10-20 év elteltével elköltöztek ezekből a lakásokból és esetleg ajtót vásároltak, akkor okkal tartottak a papírrács betétes ajtóktól és a vásárláskor ezért ódzkodtak ettől.
De egyetértek a válaszoddal:
Lehet jó a papírrácsbetétes ajtó!