Létezik-e vízálló laminált padló?

2010. márc 29.

A címben megfogalmazott kérdést az utóbbi időben egyre gyakrabban teszik fel vásárlóink. S bár korábban is előfordult igényként, hogy valaki a konyhába vagy a fürdőszobába kívánt laminált padlót fektetni, az illető ész érvekkel általában könnyen eltántorítható volt. Annak ellenére igyekeztünk mindenkit lebeszélni erről, hogy laminált padlóink vízálló tulajdonsága fényévekkel a piaci átlag felett van. De amíg vevőink korábban elfogadták az érvelésünket, addig az utóbbi időben inkább csak akadékoskodásnak  veszik véleményünket - hiszen elmondásuk szerint - a piacon számos helyen hirdetnek már "vízálló laminált padlót". Ezért aztán utánajártam a kérdésnek, aminek az eredményét most megosztom Önökkel.

A hír igaz volt, több cég kínálatában is találkoztam "vízálló laminált padlóval". A műszaki leírások áttanulmányozása után megállapítottam azonban, hogy az ördög itt is, mint sok minden másban a részletekben van elrejtve. Első és legfontosabb kérdésként  tisztázzuk, mit értünk vízállóság alatt? Én, laikus vásárlóként, vízálló alatt biztosan arra gondolnék, hogyha elfelejtem elzárni a kád csapját, és 30 cm magasságban  megtöltöm a fürdőszobát vízzel (lehetetlen, mert az ajtón kifolyik a víz!), majd az ár elvonulása után feltörlöm a vizet (úgy, mint a kerámia járólap esetén), akkor a laminált padló még mindig olyan, mint volt új korában. Ezzel szemben a forgalmazók "ígéretei és garanciái" , ilyen elemeket tartalmaznak: "még tisztítószerekkel is takarítható", "vizes lábbal is kiléphet a fürdőkádból" , "beviheti az akváriumot a hálószobába", "a kutya vizes lábbal is bejöhet a szobába", stb. Nem tudom, ki, hogy van ezzel, de én a laminált padló vízállósága kapcsán nem egészen erre gondolnék! Azután a  "vízállóság" feltételei között azt is olvasom, hogy minden eszközzel meg kell akadályozni, hogy a víz bejusson a laminált padló alá. Magyarul a kapcsolódó szerkezeteknél (falak, szegélylécek, ajtófélfák) és a laminált padló paneljei között tökéletes tömítettséget kell biztosítani, hogy a víz ne tudjon befolyni a laminált padló alá.  Nos, én vevőként biztos nem esnék hanyatt attól, hogy "bevihetem az akváriumot a  hálószobába", burkoló szakemberként, pedig menekülnék arról a házról, ahol nekem kellene garantálnom, hogy a szerkezetépítés cm-es pontatlansága után, én oldjam meg a hézagmentességet a határoló szerkezetekhez.

A tévedés jogát fenntartva, én nem vagyok meggyőződve a "vízálló laminált padló"  tökéletességéről. De tévedhetek, ezért karakteres vélemény helyett inkább csak azt tanácsolom, hogy vásárlás előtt mindenki pontosítsa az igényeit, a vízállóság fogalmát. És csak akkor döntsön a vásárlás mellett, ha az ígéret egybeesik az elvárásával és erre megfelelő garanciát is kap.

 




2 hozzászólás “Létezik-e vízálló laminált padló?”

  1. Dombi István írta:

    Tisztelt Faragó Úr!

    Lehet, hogy létezik vízálló laminált padló, de úgy látszik én nem találkoztam vele. Több helyszínen is alkalmaztunk laminált padlót, de az egyszerű, nedves ruhás (nem vizes) feltörlés hatására is felduzzad a széle kb. 1/2-1 év alatt.

    Tisztelettel

    Dombi István
    építésügyi szakértő

  2. Szerkesztő írta:

    Dombi István:
    Én is a fent leírt tapasztalat miatt, kételkedem a 100%-ban vízálló laminált padlóban. Mindenki láthatja, hogy a lerakott laminált padlók illesztései néhány hónapos használat után felhajlanak, így a járófelület hullámos képet mutat. Ennek oka egyértelműen a nedvesség. Amíg a hordozóréteg és a dekorpapír fát tartalmaz, addig véleményem szerint a nedvesség mindig is deformálja fogja a padlót.
    A laminált padló felületén lévő un. overlay réteg feladata, hogy megakadályozza a nedvesség felületen át történő behatolását a fa hordozóréteghez. Így a felmosóvíz kizárólag a panelek közötti illesztésen tud áthatolni. Éppen ezért a minőség szempontjából elsődleges fontosságú ezen illesztés hézagmentessége. Ez pedig csak a tökéletes méretpontosságú panelekkel lehetséges. Javaslom mindekinek, hogy vásárlás előtt kérjen el két panelt az eladótól és illessze össze őket. Az 1.990 Ft-os árkategóriában álmodni se merjük, hogy a papírlap nem lesz beilleszthető a panelek közötti hézagba.
    A legjobb gyártok éppen ezért, előfeszített kapcsolatot alkalmaznak a panelek egymáshoz rögzítésére, impregnálják a panelek szélét, valamint csökkentett vízszívó tulajdonságú hordozóréteget alkalmaznak.
    Tapasztalatom szerint ez sem bombabiztos, de az tisztítási utasítások betartása esetén hosszú évekkel meghosszabítja az élettartamot. Irodánkban 5 éve fektettük le a laminált padlónkat és a mai napig nem jelentkezett rajta a felhullámosodás.

Véleményed van? Szólj hozzá!

Faragó Attila
A Nyílászáró Magazin szerkesztője


Véleményem szerint két féle ember létezik. Az egyik már építkezett (felújított) életében, a másik pedig majd fog. Az azonban közös bennük, hogy a legelső építkezésükre (felújításukra) az abszolút rutintalanság a jellemző. Azt mondják, az okos ember tanul az elkövetett hibákból, a még okosabb viszont más kárán tanul. Ezt a tapasztalatszerzést ajánlom mindenkinek az életből merített történetek, esetek tanulságai kapcsán. Legyünk együtt még okosabbak, hogy egy építkezés ne válhasson rémálommá, és a kész mű valóban az örömet, a békét és a harmóniát jelentse a család számára!

Kinek ajánlom a Nyílászáró Magazin olvasását?


Termékinformációk,

prospektus letöltések,

kapcsolatfelvétel


"Szia Noémi! Szeretnénk ismételten megköszönni a segítségedet és közbenjárásodat mindazért a csodás anyagokért, amikkel megszépíthettük lakásunkat. Az ajtók és parketta összhatásán még most is csak ámulunk, nem győzzük magunkat kigyönyörködni bennük. Minden elismerésünk a Mantu csapatának. Nagyon tetszik a kedves megemlékezés a közös millimétereinkről a Lenteam
blogjában! Köszönjük szépen!"

Anikó és Gábor


"A fiúk szépen-ügyesen csinálják dolgukat, köszönettel tartozunk neked, amiért hozzásegítettél, hogy minden szép és jó legyen.
"

Borsody Piroska


"Tavaly ősszel rendeltem Önöktől 2 kisebb ablakot, és már akkor említettem Önnek, hogy felújításunkhoz idén további ablakokat szeretnék rendelni. Mivel a munkájukkal és a pontosságukkal is nagyon meg voltam elégedve, ezért újra Önökhöz fordulok ajánlatkérésemmel kapcsolatban.
"

Gódor István




MAGAZIN FELIRATKOZÁS
A regisztráció után az Ön részére hozzáférhetővé válnak a Mantu Ajtóstúdió Kft jelszóval védett prospektus letöltő oldalai és Ajtógalériája is.
Vezetéknév*:
Keresztnév*:
E-mail cím*:
Város*:
Telefon*:

KATEGÓRIÁK

TOP 5

UTOLSÓ KOMMENTEK

UTOLSÓ BEJEGYZÉSEK

ARCHÍVUM


META